Psí útulky

 

Jak jsem slíbila, jdeme se blíže podívat na problematiku útulků pro opuštěné psy. Jelikož jsem nějakou chvilku pracovala v útulku pro opuštěné psy a kočky v Plzni na Valše, dovolím vám nahlédnout do denního režimu tohoto útulku a podívat se blíže na práci ošetřovatelů. Práce ošetřovatele je velmi obtížná a náročná nejen fyzicky, ale i psychicky. Navíc mzdy ošetřovatelů nejsou z pochopitelných důvodů příliš vysoké (pohybují se na spodních hranicích), takže kdo chce vykonávat tuto práci, musí mít zvířata (v tomto případě psy) opravdu velmi rád. Jinak se tato práce zkrátka dělat nedá. Navíc musí mít člověk nezdolnou chuť pomáhat a pevné nervy, neboť případy , se kterými se lze v útulcích setkat, jsou mnohdy až k pláči.

 

Teď vám popíšu denní rozvrh práce ošetřovatelů. V Plzni jsou ,,směny“ rozděleny na ranní – ta má na starosti útulek, odpolední - tato má na starosti karanténu a krmení a pak noční – ta plní mimo jiné funkci hlídače.

 

Tak tedy tady jsou jednotlivé směny (časy jsou jen přibližné):

 

Ranní směna:

7:00 Nástup. Obejít všechny kotce a zkouknout zda jsou psi v pořádku, zda některý není apatický nebo nejeví známky onemocnění, zda měl některá průjem nebo dokonce krvavý průjem, zda neměl ve stolici parazity, zda nemá v kotci nazvraceno a podobně. Vše, co se vymyká normálu, se zapisuje, aby měl útulek a hlavě veterinář přehled a mohl podle toho jednat.

 

7:10 Roznést ranní diety a léky, které již připravila noční služba. Diety se dávají například štěňatům (acido + piškoty), psům podvyživeným nebo psům, kterým to určí veterinární lékař. Často jsou to piškoty s něčím, ale měli jsme tam i psa cukrovkáře a ten ráno dostával jen mleté maso. Někdy se musí 2 psi oddělit, aby dietu dostal ten, jemuž je určena. Co se týká léků, jedná se o různé tabletky, které je nutno psům schovat třeba do kuličky z masa (ale i na to někteří psi přijdou a plivou prášky zpět bez masa)*, dále různé kapky a masti – třeba do očí nebo uší, různé přípravky - masti a vodičky vtírající se do kůže (např. prurivet) apod. Ne každý pes toto snáší bez odporu, a proto je nutné mít se na pozoru a případně nasadit náhubek. Na některé specialisty je lepší jít ve dvou.

 

*Pokud máte dávat prášek do kotce se 2 psy, je dobré si připravit druhou kuličku jen z masa. Tu dostane ten druhý pes, aby se hafani případně neporvali. Ošetřovatel si musí dobře pamatovat, která kulička obsahuje lék. Některým psům stačí jen trošku namočit piškot a prášek do něj vmáčknout. Piškot v nich zmizí jak mávnutím kouzelného proutku a je hotovo. To jsou ty lepší případy.

 

7:30 Nástup na úklid kotců na útulku. Toto je fyzicky nejnamáhavější část ranní služby. Nejprve je nutno psa (většinou spíše 2 psy) převést na vodítku do výběhu a uvolnit si tak kotec. Vzhledem k tomu, že se psi do výběhu většinou těší, tak celkem dost táhnou a nejlepší je, když vedete 2 psy a každý táhne na jinou stranu. Pokud jsou to navíc psi velkých plemen, máte co dělat, abyste je ubrzdili. Takto jsem se uvolnila třeba až 5 kotců naráz a mohla začít uklízet. Úklid vypadá takto: pokud není zima – sebrat na lopatu exkrementy a vyhodit (třeba na vozík, který se pak vyklopí do septiku a umyje). Vystříkat špinavá místa hadicí s vodou a setřít stěrkou do sucha. Občas u divočejších zvířat mohou být exkrementy roznesené po celém kotci – takže je nutné vystříkat kotec celý. Zkontrolovat boudu a případně vyčistit také. Málokterý pes si však nadělá do boudy. Vyměnit nebo doplnit do misek vodu. V zimě se dává do kotců a do boudy sláma, která dobře izoluje. Pak se člověk ještě dře se slámou, tu znečištěnou musí odstranit a nahradit novou. Psům s ranním krmením se odeberou a umyjí misky na krmení. Pak je nutné převést psy z výběhů do čistých kotců a přivést do výběhu další. Takto se čistí celý útulek. Někteří hafani jsou specialisté na šplhání a stávalo se, že některý přelezl plot výběhu a začal běhat po útulku. Pak nastala legrace s jeho odchytem. Časem se na jeden menší výběh dalo nahoru pletivo a do tohoto výběhu se šplhavci začali dávat. Do té doby musel ošetřovatel po očku šplhavce sledovat a případně ho zahnat od plotu. Mnohým takto nedělalo problém přelézt třeba 3 metry vysoký plot – opravdu se našly úctyhodné výkony. 

 

Doba úklidu záleží na počtu psů v útulku, na míře znečištění kotců a v neposlední řadě také na zkušenostech a zručnosti ošetřovatelů. Po úklidu se musí očistit a uklidit úklidové pomůcky. Pokud měl některý ze psů třeba krvavý průjem, počká se v jeho kotci s úklidem do příjezdu veterinárního lékaře. Ten pak rozhodne, co dělat dál. Útulek má svého smluvního veterinárního lékaře, který pravidelně do útulku dojíždí.

 

Když tohle všechno uděláte, většinou je už před polednem. Akorát tak čas dát si rychlou svačinu.

12:00 V poledne se roznáší polední diety a léky (viz výše), pak se opět musí sebrat misky a umýt.

 

12:10 Začíná střídání psů ve výbězích. Vyvenčení psi se zakreslují do plánku útulku.

13:00 (mimo pondělí) se otvírají vrata útulku veřejnosti a ošetřovatel pak předává psy venčitelům a přebírá je zpět. Vyvenčeného psa opět zakreslí do plánku. Je na ošetřovateli, jakého psa komu půjčí na venčení, pokud má pocit, že by člověk nezvládl velkého psa, dá mu třeba klidnějšího menšího. Do toho občas přijdou lidé, kteří by si rádi nějakého psa odvedli domů. Ošetřovatel už přibližně zná povahy psů a tudíž může pomoci zájemcům s výběrem vhodného kandidáta. Do toho stále ještě střídá psy ve výbězích. Jsou dny, kdy přijde lidí dost a hafani tak mají větší šanci se vyvenčit – někteří jdou třeba i dvakrát. Samozřejmě problémového psa nelze hned tak někomu svěřit, tito hafani se dávají spíš do výběhů.

 

15:30 Končí ranní směna a konečně si trošku uvolníte bolavé a vytahané ruce.

 

Odpolední směna:

10:30 Nástup.  Nejdříve je nutné dle denního rozpisu připravit krmení. Máte připravené 2 obrovské kádě – 1. pro útulek a tu 2. pro karanténu. Sem si dle rozpisu navážíte potřebné kg krmení. Většinou padnou naráz 2 (15 nebo 10 kg – dle počtu psů) pytle krmení. Pokud nejsou k mání 2 stejné druhy, je možno dle rozpisu zkombinovat 2 druhy. Dále se do mističek hned připraví speciální diety – například pro psy s žaludečními problémy, pro psy vyhublé (dává se zátěžové krmino) nebo pro psy otylé a seniory (light krmivo), speciální krmivo pro štěňata atd…  Všechny granule se zalívají horkou vodou, aby šly lépe do žaludku, dále by tento krok měl alespoň trošku zmírnit riziko torze žaludku. Pokud pejsek bere léky, hned se připraví do příslušné mističky (postup – viz výše). U takového množství psů je obtížné si pamatovat, co který pejsek má dostat za granule, a proto je dobré si mističky s připravenými granulemi označit jménem pejska. Zvláště pak, pokud mistička obsahuje lék(y).

 

11:00 – 12:30 Úklid kotců a vnitřních prostor na karanténě. Na karanténu se dávají nově příchozí psi, ti jsou na karanténě ubytování po dobu 3 týdnů bez možnosti venčení. Zde ne tedy psy nepřevádějí do výběhů, je nutné vlézt do kotce se psem a dávat přitom pozor, aby neutekl nebo aby se vůči vašemu čistícímu vybavení nechoval agresivně. Samozřejmě, že čistíte kotce zavřeni uvnitř se psem. Takže jen v krátkosti – nabrat exkrementy a vyhodit na kolečko a jen v nutném množství očistit místo hadicí s vodou a setřít do sucha. V zimě se také dává do kotců sláma. Někdy bývá čištění potíž – zvláště máte-li uklidit kotec se štěňaty, která vaše košťata a hadice (případně také oblečení, boty…) považují za náramnou legraci a výzvu ke hře. Pokud je štěňat víc, je nutné si při vcházení do kotce a vycházení z kotce dávat dobrá pozor, aby některý prcek neproklouzl kolem vašich nohou, ačkoliv štěňata se obecně chytají velice dobře. Ve vnitřních prostorách se pak musí důkladně zašpiněné místo vytřít (někdy dokonce desinfekcí). Všem pejskům se samozřejmě vymění voda k pití. Toto je důležité hlavně u štěňat, která občas do mističek s vodou ťapou, nebo ji rovnou vylívají.

 

Po tomto úklidu následuje rychlý úklid provizorní veterinární místnosti.

 

Po této práci máte čas dát si rychlou svačinku. Od 13:00 už chodí do útulku první návštěvníci a je pokud je rušno, je dobré být na útulku minimálně ve 2 lidech. V 15.30 už přebírá odpolední směna komplet celý útulek včetně venčení psů.

 

Dle počasí v 16.30 – 17.00 se začíná rozvážet krmivo po útulku. Mističky jsou většinou připravené na stojáncích u kotců. Takže káď hodit na vozík, připravit speciální krmení a jedeme! Začíná se na útulku a je dobré vzít si s sebou rozpis léků (ne všichni pejskové, kteří mají léky, mají také speciální krmivo). Nabrat do misky granule, otevřít kotec, dát misku (případně 2 misky) se žrádlem a zavřít kotec. Někdy je nutné 2 psy v koci při krmení oddělit – např. dát 1psa do výběhu nebo ho přivázat před kotec, aby se mohl relativně v klidu nažrat. Tou dobou se z útulku ozývá překotný štěkot hladových psů, takže to zas až tak v klidu nebude. Možné řešení je také dát misky se žrádlem psům do boudy (ale to už mají ošetřovatelé vyzkoušené, co komu kam dát). Zavřít kotec a jedeme dál. Pokud má pes dostat léky, nesmí se na ně zapomínat. Takto se objede celý útulek.
Totéž se pak musí udělat v karanténě. Zde je sice snaha nedávat nikdy 2 psy do 1 kotce, ale někdy se zkrátka nejde. Takže objet celou karanténu a nakrmit všechny hladové krky také chvilku zabere. Najednou je v útulku úžasné ticho, psy se buď cpou, nebo už se labužnicky rozvalují v kotcích. Pokud zbude krmení, je možno ho některým hladovým hafanům trošku přidat.

Tímto to ovšem nekončí – jedeme na druhé kolečko, při němž se sbírají prázdné mističky, ty se pak musí umýt a znovu dát do stojánků u kotců. Umýt se musí také kádě. Často je nutné doplnit či vyměnit psům vodu. Poznámka: Voda se psům mění též dle počasí – samozřejmě, že v létě se mění voda častěji – třeba 3x nebo 4x.

 

19:00 Odpolední směna se chystá domů a nastupuje

 

Noční směna

 

Noční směna začíná očistou a úklidem všech výběhů od výkalů apod. Je nutné také prohlédnout, zda nejsou ve výbězích třeba střepy nebo jiné věci, které tam nemají co dělat. Dále jsou to různé práce, které se přes den zkrátka nestihly, například spínat matrace a pelechy. Noční služba je také upozorněna na psy, kteří by mohli být nějak nemocní a musí se hlídat. Hlídají se také štěňata, u kterých se uklízí častěji, a když je třeba, tak i v noci.

    Dále plní noční služba v podstatě funkci nočního hlídače. K ránu je nutno připravit ranní diety a léky, případně vyvenčit

    některé stálé psí obyvatele útulku.